„Szerettem volna a legszínvonalasabb oktatásban részesülni” - interjú Szabó Annamáriával, a BME GPK doktoranduszával


Szabó Annamáriát, a BME Gépészmérnöki Kar Anyagtudomány és Technológia Tanszék doktoranduszát gyerekkorától kezdve foglalkoztatták a gépek, és a gépészmérnökként végzett hallgató most már lelkes doktoranduszként segíti a tanszék munkáját.
Miért döntöttél pályaválasztáskor a BME gépészmérnöki alapszakja mellett?

Már kicsi koromtól kezdve tudtam, hogy gépészmérnök szeretnék lenni. Leginkább a dagasztógépek és a kazánok nyűgöztek le. Szerettem volna a lehető legszínvonalasabb oktatásban részesülni, így nem is volt kérdés, hogy a BME-re jelentkezzek. Noha eredetileg soproni vagyok, akkor már két nőverem is Budapesten járt egyetemre, így alig vártam, hogy csatlakozhassak hozzájuk.

Az Anyagtudomány és Technológia Tanszéken dolgozol doktoranduszként. Miért választottad az anyagtechnológiai specializációt?

Amikor a legelső anyagtudományhoz kapcsolódó, vagy ahogy mi hívjuk, „anyagos” tárgyamat hallgattam, úgy éreztem, hogy ha valamivel nem szeretnék foglalkozni, akkor az az anyagtudomány. Szerencsére a következő félévben a Fémek technológiája kurzuson Kovács Dorina, későbbi témavezetőm tartotta a laborgyakorlatokat, aki egyrészt szaktudásával, másrészt kedvességével arra ösztönzött, hogy átgondoljam korábbi döntésemet, így másodévesként elkezdtem az Anyagtudomány és Technológia Tanszéken tudományos diákköri dolgozatot készíteni, és azóta is a tanszéken dolgozom demonstrátorként, illetve most már doktoranduszként.


Mit emelnél ki a BME Gépészmérnöki Karán töltött éveidből?

Elsősorban az itt szerzett barátaimat emelném ki, akikkel sok nehézségen, házi feladaton és zárthelyin átsegítettük egymást, és nem egyszer nyitástól zárásig ültünk a K épület harmadik emeletén vagy a könyvtárban és tanultunk (vagy beszélgettünk, kártyáztunk, zavartuk a többi embert a tanulásban).

Másrészt ugyancsak meghatározó élmény volt, amikor MSc-sként saját laborcsoportot kaptam és már én oktathattam – ez indított el igazán a doktori irányába, és azóta is a tanítás a kedvencem a doktoranduszi feladatok közül.

Mit tanácsolnál annak, aki most felvételizik gépészmérnöki alapszakra a BME-re?

Érdemes az elején utánanézni, hogy melyik mérnöki terület a legszimpatikusabb, és hogy végzés után mivel is foglalkozik egy gépészmérnök, mechatronikai, energetikai, vagy terméktervező mérnök.

Én mindenkinek csak ajánlani tudom a gépészmérnöki hivatást, hiszen nagyon szeretek gépészmérnök lenni.

Benesóczky L.

(Az interjú eredetileg a Történetek a pályaválasztásról c. BME kiadványban jelent meg, 2021-ben).



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések