Fertő Emma: Tudás, tapasztalat, közösség, időmenedzsment - ez a BME Gépészkar!

Interjú Fertő Emmával, a BME Gépészmérnöki Kar (GPK) mechatronikai mérnöki alapképzésének hallgatójával, a BME Suborbitals elnökével.

Miért választottad a BME Gépészmérnöki Kar mechatronikai mérnöki alapképzését?

Mindig is a reál tantárgyak érdekeltek, főként a matematika, gimnázium alatt pedig elkezdtem beleásni magamat az űrkutatás világába. Úgy éreztem viszont, a teljesen elméleti tudományterületeknél jobban élvezem, ha az elsajátított tudást a gyakorlatban is könnyen hasznosítom. A pályaválasztáshoz közeledve először különböző európai egyetemek űrmérnöki képzései között nézelődtem – a 2020-as lezárások miatt viszont inkább a hazai műszaki képzések iránt kezdtem el tájékozódni. Tetszett, hogy ez a tudomány mechanikai, elektronikai és informatikai elemekből tevődik össze. Nagyot csodálkoztam, amikor kiderült, hogy a mechatronikai mérnöki alapszakon oktatott tantárgyak jelentős átfedésben vannak számos rangos külföldi egyetem képzésével. Emiatt a BME GPK mechatronikai mérnöki alapképzésére jelentkeztem 2021-ben.

Fertő Emma, a BME mechatronikai mérnöki
 alapszakos hallgatója, a BME Suborbitals elnöke

Mi az a három legfőbb dolog, amit a BME Gépészmérnöki Karán töltött évek alatt kaptál?

Elsőként a Műegyetemen megszerzett tudás és tapasztalat, másrészt az itt elsajátított időmenedzsment jut eszembe, harmadrészt pedig a közösségi életért is nagyon hálás vagyok. Kellemes meglepetésként ért, hogy milyen sok lehetőség nyílik különböző szakkollégiumokban, versenycsapatokban, öntevékeny körökben munkálkodni, és ezek mennyire befogadó, támogató közösségek. A világ különböző egyetemein tanuló volt osztálytársaim tanúsítják: ritka, hogy ennyi lehetőség nyíljon a szakmai fejlődésre és a kapcsolatépítésre.

A BME Suborbitals kutatórakéta-építő csapatáról egy tanórai kurzuson hallottam először, és úgy érzem, helyes döntés volt csatlakoznom. Ide nemcsak gépészkarosok, hanem az összes BME-s képzésről jelentkezhetnek hallgatók. Jó párosítást jelentett, hogy az oktatás során elsajátított ismereteket egyből tudtuk is alkalmazni a kutatórakéta-építésnél. Ez hozzásegíthet, hogy később a munkaerőpiacon is megálljam a helyemet – persze egy mesterképzés elvégzése után.

Mesélj a European Rocketry Challenge versenyről, amin részt vettetek a BME Suborbitals-zal!

Európa legnagyobb kutatórakéta-fejlesztéssel foglalkozó versenyét a Portugál Űrügynökség szervezi az Európai Űrügynökséggel közösen. Hatalmas lehetőség, hogy Európa 25 legjobb egyetemi kutatórakéta-fejlesztő csapata között indulhatunk, barátságos, kollegiális légkörben, ahol, ha szükséges, a rivális csapatok is tudással, tapasztalattal segítik egymást.

Fertő Emma egy kutatórakéta-fejlesztéssel
foglalkozó versenyen

A verseny első részét egy kiállításként lehet elképzelni, a következőkben a verseny bírái ellenőrzik a rakétát és a műszaki dokumentációt, hogy felbocsátható-e a rakéta. Ezután következik az éles verseny. A pontos eredményekre még várnunk kell, de azt mondhatjuk, hogy kis hibákkal, de nagyon szép repülést hajtottunk végre. Majdnem az összes kategóriában több pontot kaptunk, mint a legutóbbi, 2022-es megmérettetésen, amelyen szintén részt vettünk.

Melyik irány érdekel a legjobban a mechatronika különböző területeiből?

Most már a BME mechatronikai mérnöki alapképzésének utolsó félévét hallgatom, és a tantárgyak nagy részét már elvégeztem, így már „képben vagyok.” Megfogott a képzés irányítástechnikával foglalkozó része, amelyre nagy hangsúlyt is fektetnek. Az informatikai, alapvető programozói tudás, amit a képzésen elsajátítottam, szintén nagyon hasznosnak találtam. Ezek közül egyébként a gépészmérnöki terület áll a legközelebb hozzám.

                                                                                    Benesóczky László


Az interjú elsőként a HVG Diploma 2025 kiadványban jelent meg (ISSN: 1789-7629).

Megjegyzések